

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Connector Type | Cantilever |
| Contact Type | Female Header |
| Number of Positions | 98 |
| Number of Rows | 2 |
| Insulation Material | Nylon |
| Card Thickness | 1.57 mm |
| Housing Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Mounting Angle | Straight |
| Card Type | PCI Express |
Stock: 74
Distributors
pcbx
Unit Price$2.56555
Ext.Price$2.56555
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.56555 | $2.56555 |
| 10 | $2.18121 | $21.81210 |
| 25 | $2.04427 | $51.10675 |
| 50 | $1.94653 | $97.32650 |
| 100 | $1.85355 | $185.35500 |
| 300 | $1.75124 | $525.37200 |
| 500 | $1.65457 | $827.28500 |
| 1000 | $1.54474 | $1544.74000 |
| 3000 | $1.44219 | $4326.57000 |
